С нарастващата пандемия ежедневието ни коренно се променя. Все повече започваме да свикваме със заседяването и залежаването вкъщи и ни е все по-трудно да се отърсим от този режим, и да намерим мотивация да потренираме. Активното физическо натоварване се оказва предизвикателство дори за хората, спортували активно до момента. Нека обаче не забравяме, че спортът и движението поддържат имунната ни система и ни помагат да се справим със стреса. Ето защо в никакъв случай не бива да ги пренебрегваме. Тук ще откриете няколко прости „насоки“, които ще ви помогнат да си възвърнете мотивацията си и да тренирате с желание макар и при тези недотам приятни нови условия.
Нов план = нови цели
Много е важно да сме търпеливи със самите себе си. Не бива да се обвиняваме или отчайваме. Добре е да се опитаме да си дадем време, докато успеем да привикнем към един нов ритъм. Сега, когато обстоятелствата и приоритетите ни са различни, е хубаво да си поставяме цели, които да следваме, но нека те да не са прекалено амбициозни, за да не натоварваме тялото и ума си.
Стремежът към определен краен резултат е от ключово значение, тъй като ни поддържа целеустремени, съсредоточени и отдадени. Изготвянето на план със сигурност би ни помогнало да бъдем по-активни. Промяната обаче трябва да е плавна, а не да се случва изведнъж. Не е нужно да стигаме до крайности – дори минималното движение е стъпка в правилната посока. На много хора им е трудно да приемат, че следва да променят „фитнес целите“ си. Дори и преди да сме тичали всеки ден по няколко километра, нищо не пречи сега да се отдадем на спокойни и лежерни разходки на чист въздух с приятна компания. Това ще ни помогне да поддържаме форма и същевременно ще ни зареди с положителна енергия. Ако предпочитаме по-интензивно натоварване, можем да тренираме виртуално с приятели. Усещането за споделеност би могло да ни мотивира да бъдем по-дейни и продуктивни. Доказано е, че обикновено наблюдавайки останалите, човек се мобилизира и постига по-добри резултати.
Стимул
Често сме уморени и нямаме никакво желание да тренираме. В такива случаи би било полезно да се фокусираме върху „близкото бъдеще“, а именно – колко жизнени и тонизирани ще се почувстваме, след като се раздвижим. Друг начин, по който можем да стимулираме себе си, е чрез някакъв тип възнаграждение – десерт/ друго любимо ястие, което по принцип не си позволяваме, или пък някое приятно и релаксиращо занимание, за което не отделяме достатъчно време… изборът е наш. От ключово значение е да сме оптимистично настроени, но и разумни.
Адаптиране и разнообразие
Определянето на конкретно място за тренировка вкъщи е един лесен начин да се подсещаме да бъдем физически активни. Един малък кът, който да е винаги готов за ползване, е напълно достатъчен. В никакъв случай не е нужно да превръщаме дома си във фитнес. Не по-малко важно е да се съобразяваме с нуждите и възможностите на тялото си. По-дълга тренировка например не означава по-добри резултати. Препоръчително е да започнем с леко натоварване – от 15 до 20 минути и постепенно да увеличим до 45-60 минути (оптималната продължителност на една тренировка). Желателно е да тренираме по начин, който ни доставя удоволствие. Ако не сме фенове на тичането, няма смисъл да се насилваме. Същото се отнася и за различните видове упражнения, от които можем да избираме. Чудесно е, че има изключително разнообразие от безплатни онлайн тренировки по йога, пилатес, аеробика, танци и др., които ни позволяват да експериментираме и лесно да открием това, което най-много ни допада. Имаме възможността да се разнообразяваме и да поддържаме форма с нещо ново и интересно всеки ден.
Тези прости стъпки биха ни помогнали да намерим нужната мотивация и да поддържаме здраво тялото си по време на пандемията.
Автор: Ралица Йолова