„Започваме да сеем” – под това мото хората, обединени около идеята „Градско градинарство – София” и съмишлениците им от движение за екосоциална справедливост „Храна, не война” организират общо събитие тази събота – 13 февруари в столицата. Поводът е свързан с това, че навлизаме във времето, когато се извършва посевът на семена за отглеждане на много от популярните земеделски култури. А целта е да се обединят колкото се може повече доброволци за цялостно отглеждане на зеленчуци в помощ на хора в затруднено положение.
На 12-ти и 13-ти февруари всеки, желаещ да подпомогне инициативата, ще може да дари или да получи семена за посев и за отглеждане на разсад от ул. „Цветан Минков” 3 в столицата или да заяви допълнително участие на една от двете страници. Организаторите припомнят, че в този период от годината се сеят предимно пипер, патладжани и домати. Седмица по-късно – на 20-ти февруари (при добро време) ще се извърши сеитба на лук, чесън, моркови и салата върху обработваемите площи на градина „заДружба”. Това е земя от типа на т.нар. споделено пространство, простираща се на цели 6 дка площ в едноименния столичен квартал Дружба. Градината се намира зад блок 506 в двора на оранжерията на бившата фирма „Озеленяване“.
С оглед на епидемичната обстановка и съобразявайки се с изискванията за спазване на социална дистанция, организаторите приканват всеки, който е солидарен на каузата, но не може да пътува за посочените срещи, да изрази солидарността си с грижи за общите междублокови пространства около дома си. А с поглед в бъдещето, уверени, че ни очакват дни с повече възможности за срещи, инициаторите дават шанс на всеки, който отглежда свой разсад и желае да подпомогне хората в затруднено положение, да участва в засаждането на т.нар. Солидарна градина. За момента тя е една и се намира в градина „заДружба”. Друга градина, коятое част от движението „Градско градинарство – София” е тази в с. Герман и се нарича „Споделена градинка”. Засаждането им ще започне след 2-3 месеца, когато има вече оформен посадъчен материал от 3-4 същински листа и развита коренова система. Срещата, която ще се проведе на 13 февруари, ще бъде именно с цел раздаване на семена, от които доброволците да вземат със себе си и да отгледат за разсад.
Повече за солидарните градини може да се прочете на страницата на сдружение Градско градинарство – София.
Вече близо десет години Градско градинарство – София действа усилено за реализиране на интересната си идея. Идея, която хем ангажира и образова хора в тайнствата на земеделието, хем допринася за това София да стане по-зелен голям град с устойчиво управлявани градски ресурси. И не на последно място – идея, която тази година ще подсигури пресни зеленчуци на хората в нужда.
Разработването на солидарни градини от типа на градина „заДружба” се извършва на доброволчески принцип, без външно финансиране, единствено с подкрепа на общински дружества. Резултатите от тази инициатива показват, че с повече гражданско участие градското земеделие в София може да се развива успешно по примера на много други градове в Европа.
През последните години Европейският съюз стимулира развитието на градското земеделие чрез редица проекти. Всички те са насочени към успешното реализиране на голямата екологична цел – скоро Европа да стане напълно неутрален континент по отношение на климата. Но на практика субсидиевъдството не върши работа, когато я няма физическата помощ на доброволците и „Градско градинарство – София” доказва това във времето.
По европейски проекти за развитие на градското земеделие се работи и у нас. А успешните инициативи, като тези на сдружение „Градско градинарство – София” и движение „Храна, не война”, показват, че семената на стремежа към зелена и климатично неутрална Европа вече покълват и на родна почва, благодарение не на фондове, а на добрата воля и активносто гражданско участие.
Повече подробности за събитието са посочени на посветената му фейсбук страница.
Автор: Антон Асенов