„Отмина времето да възприемаме гората само като дървета, а дърветата – само като дървесина.“
С тези думи на Сенатор Хюбърт Хъмфри започва видеото, посветено на биотопните дървета и опазването им при горскостопански дейности, което WWF пуснаха на 15.03.2021 г. То е първото от тяхната поредица специализирани видеа, свързани с добри практики за устойчиво управление на горите.
Горите са изключително важни за планетата екоситеми, дом на 90% от биоразнообразието на сушата. В този сравнително затворен и независим механизъм общото благосъстояние и баланс зависят от единиците и от специалните функции на всеки от тях. Ключовите за биологичното разнообразие елементи е необходимо да се опазват и тази идея е налага все повече и повече в съвременното лесовъдство.
Такива елементи са живи и мъртви дървета със специални характеристики, които стават местообитания за други живи организми. Това са биотопните дървета. Те играят важна роля за съществуването на стотици животински и растителни видове и поддържане на биологичното разнообразие в горите.
От WWF съобщават, че в България само 4% от горите са запазени неповлияни от човешка дейност. Като основни проблеми се явяват недоброто управление на горските ресурси и незаконните дейности. Освен че ни предоставят място за разходка и почивка, българските гори приютяват популациите на 43 световно застрашени вида животни и растения, предотвратяват ерозията и пазят огромно количество естествени водоизточници. WWF работи активно за адекватно управление и защита на горските стопанства в България.
Разберете повече за „островите на биоразнообразието“ в горите и какви мерки са необходими за запазване на биотопните дървета в България за дългосрочно функциониране на горските екосистеми. ⬇️