8 вида пластмасови изделия за еднократна употреба ще бъдат забранени в Европейския съюз, включително и в България. Новата Европейска Директива (EC) (EU) 2019/904 трябва да бъде включена в националното законодателство на всички държави членки до 3 юли 2021г., когато ще бъде въведена и в нашия закон за управление на отпадъците. Тя предвижда устойчиво намаляване на пластмасата с хоризонт до 2029-а, като всъщност удължава първоначално предвидените мерки, които бяха с хоризонт 2022-а.
Директивата предвижда да се простим завинаги с изделия от пластмаса, които са предназначени за еднократна употреба, или ползване за много кратко време. Това са прибори за хранене – вилици, ножове, лъжици, чинии, сламки, клечки за уши, бъркалки за напитки, пластмасови пръчици, към които са прикрепени балони, съдове за съхранение на храна, изработени от експандиран полистирен и чаши и продукти, изработени от оксо-разградима пластмаса. Докато пълната забрана влезе в сила, на пазара вече се предлагат продукти от алтернативни материали, като дървесина, картон и дори – ядливи чаши за кафе, сламки и прибори. Ако такива липсват, в националния закон трябва да има поне мерки за намаляване на пластмасовото производство.
От това лято някои пластмасови продукти за еднократна употреба (напр. санитарни изделия, мокри кърпички, тютюневи изделия с филтри, чаши за пиене), трябва да имат видима, четлива и незаличима маркировка, поставена върху опаковката или самия продукт. Надписите трябва да информират за наличието на пластмаса в продукта и варианти за тяхното обезвреждане и за вредите, които носят.
Друга точка в директивата предвижда от 31 декември 2024 г. производителите на продуктите от пластмаси да носят разширена отговорност. Въвежда се принципът „замърсителят плаща“, според който те ще покриват разходите за събиране, почистване и управление на отпадъците от контейнери за храна и напитки, бутилки, чаши, пликове и обвивки, леки торбички за пазаруване, и тютюневи изделия с филтри. Обмисля се и забрана за капсулите за кафе, които съдържат пластмасова част, която трудно се отделя. Разширена финансова отговорност ще понасят и производителите на риболовни принадлежности, съдържащи пластмаса.
До 2029 г 90% от пластмасовите бутилки трябва да се събират за рециклиране и да имат специален дизайн. Евродирективата поставя и условие в производството на тези бутилки до 2025 г. да се влагат най-малко 25 % рециклирани пластмаси, това са т.н. бутилки от РЕТ . А след 2030-а всички бутилки ще съдържат 30 % рециклирана пластмаса.
Драстично намаление на битовите отпадъци, които попадат в депата, ще бъде постигнато до края на 2025 г. С промени в закона за управление на отпадъците , внесени в парламента преди дни след 5 години, най-малко 55% от теглото на битовите отпадъци, трябва да се подготвят за повторна употреба или рециклиране. До края на 2030 г най-малко 60%, до 31 декември 2035 г близо две трети от отпадъка трябва да се рециклира или повторно използва.